Szanowni Czytelnicy!
Niniejszym przekazuję Państwu najnowszy 53(125) numer Scientific Journals of the Maritime University of Szczecin. Za nami kolejny rok działalności czasopisma na rynku wydawniczym. W 2017 roku na łamach Zeszytów Naukowych Akademii Morskiej w Szczecinie opublikowaliśmy w sumie 61 artykułów naukowych: 15 w nr. 49(121), 13 w nr. 50(122), 14 w nr. 51(123) i 19 w nr. 52(124). Opublikowane w 2017 roku artykuły zostały przygotowane sumarycznie przez 105 autorów (bez powtórzeń). Udział polskich autorów w wymienionej grupie to 77,1% z liczby 61 publikacji. Najwięcej publikacji zagranicznych zostało przygotowanych przez autorów afiliujących jednostki naukowe z Chorwacji – 6 autorów (5,7% udział w całkowitej liczbie autorów) oraz Iranu – 7 autorów (6,6% udział w całkowitej liczbie autorów), kolejno Niemcy – 4 autorów, Australia – 3 autorów, Szwecja – 2 autorów oraz Finlandia i Holandia – po 1 autorze.
W bieżącym numerze publikujemy wyniki najnowszych badań z zakresu techniki okrętowej, transportu wodnego, nawigacji oraz inżynierii ruchu morskiego. Artykuł wprowadzający do niniejszego numeru zatytułowany “Predicting the shipping market by spreads of timecharter rates” przygotował prof. Tsz Leung Yip - wicedyrektor C. Y. Tung International Centre for Maritime Studies oraz profesor The Hong Kong Polytechnic University – światowej klasy specjalista w zakresie logistyki i transportu morskiego. Publikacja została sfinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczpospolitej Polskiej ze środków na działalność upowszechniającą naukę: grant nr 790/P-DUN/2016. Mam nadzieję, że niniejszy materiał będzie atrakcyjny dla wszystkich czytelników zainteresowanych zagadnieniami transportu morskiego.
W sekcji „Technologie morskie i innowacje" zamieszczamy artykuły dotyczące zdalnego i bezzałogowego sterowania statków, urządzeń wspomagających akcje SAR oraz wykorzystania nowoczesnych modeli w analizie niezawodności oraz projektowaniu statków.
W sekcji poświęconej nawigacji i transportowi morskiemu przedstawiono eksploatacyjne aspekty wykorzystania kompasów magnetycznych, aplikację modelu Nomoto oraz modele ruchu statków.
W sekcji „Inżynieria transportu" znalazły się artykuły dotyczące transportu śródlądowego oraz inżynierii ruchu morskiego. Ponadto poruszono zagadnienia analizy wpływu statków rybackich na ruch statków transportowych w polskich obszarach morskich.
W sekcji "Różne" przedstawiono wybrane aspekty związane z ratownictwem morskim oraz oddziaływanie terminalu LNG na dystrybucję gazu i sieć bunkrowania w Polsce.
Korzystając z okazji zachęcam autorów z wszystkich stron świata do publikowania wyników swoich badań na łamach Zeszytów Naukowych Akademii Morskiej w Szczecinie. Wszystkich czytelników zaś zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej w nowej odsłonie graficznej. Pod adresem http://scientific-journals.eu/ czytelnicy uzyskają dostęp do elektronicznej wersji aktualnego numeru i numerów archiwalnych czasopisma.
dr hab. inż. Leszek Chybowski, prof. AM
redaktor naczelny
Szczecin, 16 marca 2018