Słowo wstępu do numeru 55(127)/2018

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

ISSN 1733-8670 (Printed)

ISSN 2392-0378 (Online)

DOI PREFIX 10.17402

Szanowni Czytelnicy!
 
   Niniejszym przekazuję na Państwa ręce najnowszy 55(127) numer Zeszytów Naukowych Akademii Morskiej w Szczecinie. W bieżącym numerze publikujemy wyniki najnowszych badań z zakresu techniki okrętowej, transportu i logistyki, nawigacji oraz zagadnień rozwoju kariery zawodowej w branży morskiej.
   Artykuł wprowadzający do niniejszego numeru zatytułowany “TRIZ: Theory of Solving Inventive Problems to Support Engineering Innovation in Maritime Industry” przygotował światowej sławy specjalista w rozwijaniu innowacji Valeri Souchkov wykładowca University of Twente (Enschede, The Netherlands) oraz TIAS Business School (Tilburg, the Netherlands). Członek założyciel Europejskiego Stowarzyszenia TRIZ -  ETRIA oraz dyrektor ICG Training & Consulting (Enschede, the Netherlands). Artykuł przedstawia wybrane zagadnienia związane z wykorzystaniem metodologii TRIZ w rozwiązywaniu innowacyjnych problemów w branży morskiej. Publikacja została sfinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczpospolitej Polskiej ze środków na działalność upowszechniającą naukę: grant nr 790/P-DUN/2016. Mam nadzieję, że ze względu na jego interdyscyplinarność niniejszy materiał będzie atrakcyjny dla wszystkich naszych czytelników. 
   W sekcji Technologie Morskie zamieszczamy artykuły poświęcone analizie hydrodynamicznej osiągów turbiny napędzanej prądami morskimi, analizie porównawczej przeglądów klasowych mechanizmów okrętowych oraz doświadczeniom w zakresie eksploatacji silników okrętowych zasilanych gazem.
   W sekcji Nawigacja i Transport Morski przedstawiono artykuły dotyczące bezpieczeństwa nawigacyjnego w obszarze wejściowym portu Świnoujście oraz dokładności danych batymetrycznych na nawigacyjnych mapach elektronicznych.
   W sekcji Inżynieria Transportu znalazły się artykuły dotyczące transportu miejskiego i optymalizacji procesów logistycznych.
   W sekcjiRóźne przedstawiono proces podejmowania decyzji o karierze w branży morskiej. Do tego celu wykorzystano model bazujący na hierarchicznym procesie decyzyjnym (AHP) oraz logice rozmytej.
   Korzystając z okazji zachęcam autorów z wszystkich stron świata do publikowania wyników swoich badań na łamach Scientific Journals of the Maritime University of Szczecin. Wszystkich czytelników zaś zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej w nowej odsłonie graficznej. Pod adresem http://scientific-journals.eu/ czytelnicy uzyskają dostęp do elektronicznej wersji aktualnego numeru i numerów archiwalnych czasopisma.
 
                                                                                                                                 dr hab. inż. Leszek Chybowski, prof. AM
                                                                                                                                 Redaktor Naczelny
                                                                                                                                 Szczecin, 15.09.2018